10 sposobów na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka

Słynne powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” sprawdza się szczególnie w przypadku codziennej diety. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe utrwalone w dzieciństwie zwiększają ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, miażdżyca, czy nadciśnienie tętnicze. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało oraz wyrosło na zdrowego i sprawnego człowieka, zatem wyrobienie u niego dobrych przyzwyczajeń to podstawa.

Oto 10 zasad, którymi należy się kierować:

Dawaj dobry przykład
Dzieci, które widzą, że starasz się regularnie ruszać i jeść zdrowo, prędzej czy później zaczną Cię naśladować.

Woda mineralna
Ponad 80% Polaków spożywa za mało wody mineralnej w ciągu dnia. Minimalna zalecana dawka to 1,5 litra. Zadbaj o to, aby wyrobić u dziecka nawyk picia wody mineralnej zamiast słodkich napojów i sam kontroluj własne spożycie wody w ciągu dnia.

Spraw, aby posiłki wyglądały apetycznie
Warzywa i owoce to prawdziwe bogactwo witamin i niezwykła paleta barw, a wszystko, co kolorowe przyciąga wzrok dzieci. Serwuj je do każdego posiłku przygotowując z nich, np. uśmiechnięte buzie lub inne wzory. Zaangażuj w tę zabawę dziecko.

Bakalie i owoce na deser
Gdy dziecko ma ochotę na coś słodkiego, zaproponuj mu bakalie lub owoce. Dzieci są ciekawe świata, dlatego dobrym pomysłem będzie dawanie im od czasu do czasu jakiegoś egzotycznego owocu, które przecież coraz częściej dostępne są w polskich marketach.

Nie przesadzaj z solą
Sól zatrzymuje wodę w organizmie, dlatego powinniśmy ograniczyć jej spożywanie do minimum. Jeżeli nie będziesz solić warzyw, to dziecko nauczy się, że tak właśnie one smakują i w przyszłości nie będzie odczuwało potrzeby nadmiernego dosalania potraw.

Wspólne posiłki
Postaraj się, aby największy posiłek w ciągu dnia spożywać z całą rodziną. Jedząc przy wspólnym stole, masz kontrolę nad tym co zjada Twoje dziecko. Zaangażuj je w planowanie i przygotowanie posiłków, tak aby jadło to, co lubi i jednocześnie miało satysfakcję z niesionej Ci pomocy.

Zabawa na świeżym powietrzu zamiast oglądania telewizji
Podczas oglądania telewizji lub grania w gry komputerowe dziecko nie kontroluje ilości spożywanego jedzenia, a niestety są nimi najczęściej przekąski bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i sól. Namów dziecko do wspólnych spacerów, czy jazdy na rowerze. To wpłynie pozytywnie nie tylko na waszą kondycję fizyczną, ale również zacieśni więzi rodzinne. Już 5 lat temu pytaliśmy poznaniaków skąd czerpią energię do życia i czym jest dla nich zdrowie.

Jedzenie to nie kara ani nagroda
Z pewnością słyszałeś o zjawisku „zajadania stresu/smutku”, a może nawet samemu zdarza Ci się to robić. Jak najszybciej pozbądź się tego nawyku i nie dopuść, aby Twoje dziecko go przyswoiło. Jedzenie powinno być rozsądnie zaspokajaną potrzebą, a nie nagrodą bądź karą.

Drugie śniadanie
Zbyt duże odstępy między posiłkami osłabią Twoje dziecko i sprawią, że będzie spożywać większe posiłki i zastępować lunch niezdrowymi przekąskami, dlatego nie wypuszczaj go z domu bez drugiego śniadania i pamiętaj, aby „przemycić” do niego jakiś owoc lub warzywo.

Mniej, a częściej
Zasada jest prosta – 5 posiłków dziennie o regularnych porach. Mniejsze porcje są łatwiej trawione, a dzięki odpowiednich odstępach czasowych między posiłkami, Twoje dziecko nie będzie odczuwało głodu, który często rekompensuje sobie słodkimi batonami.

Jeżeli żyjesz w ciągłym biegu, stresie i niespecjalnie dbasz o swoją dietę, przeczytaj również naszą poradę dotyczącą zdrowego detoksu.