Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rwie kulszowej

Na wstępie warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest schorzenie nazywane rwą kulszową. Nerw kulszowy to największy nerw w znajdujący się w ludzkim ciele, który wychodzi z odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, biegnie dalej przez pośladek, tylną powierzchnię uda aż do stopy. Rwa kulszowa to schorzenie spowodowane uciskiem tego nerwu. Do ucisku może dojść w każdym odcinku nerwu, jednak najczęściej jest to tzw. ból korzeniowy (lub inaczej zapalenie korzonków), czyli ucisk dysku na korzenie nerwowe w kanale kręgowym.

Jak rozpoznać, że chodzi o rwę kulszową?

Odczuwasz ostry, piekący ból promieniujący na lędźwie? To pierwszy znak, że możesz mieć problem z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Pacjenci cierpiący na to schorzenie skarżą się na kłujący ból nawet przy najmniejszym ruchu. W zależności od tego, w którym miejscu nerw jest uciskany, ból może promieniować nawet do stopy. Przy takich objawach dobrze jest wykonać mały test, tzn. położyć się plecami na płaskiej powierzchni i spróbować unieść wyprostowaną dolną kończynę. Osoba, która nie może wykonać tego ćwiczenia bez odczuwania bólu i zgięcia kończyny w stawie kolanowych ma tzw. objaw Lasegue’a wskazujący na rwę kulszową. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty – osteopaty lub fizjoterapeuty, który przygotuje specjalny zestaw ćwiczeń i rozpocznie odpowiednie leczenie.

Przyczyny i profilaktyka rwy kulszowej

Martwisz się, że w przyszłości może dosięgnąć Cię rwa kulszowa, ponieważ odczuwasz delikatny ból w lędźwiach i uciążliwe mrowienie w kończynie dolnej? Nie trać czujności i staraj się samodzielnie zapobiegać rozwojowi choroby. Jak? Po pierwsze, nie siedź zbyt długo. Nie jest to proste, zwłaszcza że siedzenie to część pracy zawodowej większości z nas. Niestety rwa kulszowa to konsekwencja takiego trybu życia, dlatego też została nazwana chorobą cywilizacyjną. Pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji to nie jedyna przyczyna bólu. Otyłość i brak aktywności fizycznej to ważne czynniki mające wpływ na występowanie rwy kulszowej. Jako formę rekreacji, specjaliści szczególnie zalecają pływanie stylem grzbietowym, ponieważ wzmacnia ono mięśnie kręgosłupa, a także yogę, stretching (rozciąganie) oraz terapię manualną.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej odbywa się za pomocą środków przeciwzapalnym oraz rozluźniających mięśnie, których dawkę lekarz ustala indywidualnie według potrzeb pacjenta, a także poprzez rehabilitację, której skuteczność zależy nie tylko od samego lekarza, ale też od pacjenta, ponieważ konieczne jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń (mniej intensywnych niż te wykonywane pod okiem specjalisty) w domu. Innym rozwiązaniem jest operacja usunięcia krążka międzykręgowego, ale należy pamiętać, iż jest to zabieg inwazyjny i należy traktować go jako ostateczność. W praktyce, wielu pacjentów zauważa znaczną poprawę, korzystając jedynie z pomocy rehabilitantów i przyjmując leki, w razie nasilania się bólu.