Skolioza – co musisz wiedzieć?

Wady postawy to coraz częstszy problem występujący zwłaszcza u młodych ludzi. Prowadzą do nieprzyjemnych objawów takich jak ból szyi, karku czy przede wszystkim kręgosłupa. Do najbardziej popularnych wad należą kifoza, lordoza i skolioza, a w dzisiejszym artykule omówimy bliżej tą ostatnią.

 

Czym jest skolioza?

Kręgosłup składa się ze stosu prostokątnych bloków zwanych kręgami. Patrząc od tyłu, kręgosłup zwykle powinien być prosty. Jednakże grzbiet  w przypadku występującej skoliozy jest zakrzywiony – często przyjmuje kształt litery S lub C. Krzywizna ta daje wrażenie, że dana osoba jest przechylona na bok. W skrócie skolioza jest określana krzywizną kręgosłupa (deformacją kręgosłupa).

W ponad 80 procentach przypadków, przyczyna skoliozy jest nieznana – stan ten zwany jest skoliozą idiopatyczną. W innych przypadkach, skolioza może rozwinąć się w wyniku zwyrodnienia krążków kręgowych, zapalenia stawów, osteoporozy lub dziedziczenia.

 

Jakie istnieją rodzaje skoliozy?

Skolioza wrodzona

We wrodzonej skoliozie skrzywienie kręgosłupa rozwija się z powodu zniekształcenia kręgów. Jeśli zostaną zauważone objawy zewnętrzne, diagnoza można wykonać przy pomocy RTG we wczesnym wieku niemowlęcym, jednak wiele przypadków zostaje zdiagnozowanych w późniejszym dzieciństwie.

Wraz ze wzrostem dziecka, skolioza może się pogorszyć, a asymetrie w organizmie rozwijać. Wrodzona skolioza jest zazwyczaj obserwowana i kontrolowana. Operację uznaje się tylko wówczas, gdy krzywa wyraźnie się pogarsza, a dziecko przechodzi ciągłe deformacje i walczy z bólem.

 

Skolioza idiopatyczna

Naukowcy badają historię skoliozy przez dziesięciolecia, ale do tej pory, nie poznano przyczyny skoliozy idiopatycznej. Skolioza idiopatyczna rozwija się na początku okresu dojrzewania lub w wieku około 10 lat. Na skoliozę ma wpływ tempo wzrostu dziecka, na dolegliwość narażone są szczególnie dzieci, które rosną w dużo szybszy tempie niż ich rówieśnicy.  

 

Skolioza nerwowo-mięśniowa

Dziecko z towarzyszącą chorobą nerwowo-mięśniowego jest w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju skoliozy. Prosta kręgosłupa wymaga normalnej równowagi i siły mięśni w torsie. Porażenie mózgowe, rozszczep kręgosłupa i dystrofia mięśniowa powodują często słabość i brak symetrii mięśni, co prowadzi do rozwoju krzywizny kręgosłupa.

Dziecku ze skoliozą nerwowo-mięśniową zaleca się noszenie specjalnej klamry, która może spowolnić lub uniemożliwić pogarszanie się stanu zdrowia. Interwencja chirurgiczna jest konieczna, gdy krzywa osiągnęła punkt krytyczny 50 stopni. W miarę upływu czasu, krzywa będzie się pogarszać, co prowadzi do nierównowagi tułowia. Skrzywienie ponad 80 stopni może stać się ryzykiem dla życia powodując problemy w oddychaniu, ze względu na zmniejszające się miejsce dla płuc.

 

Jakie są objawy skoliozy?

Poniżej przedstawiono najczęstsze objawy skoliozy, jednak u każdej osoby mogą być one różne:

  •    Różnica w wysokości ramion
  •    Głowa nie jest wycentrowana z resztą organizmu
  •    Różnica w wysokości bioder
  •    Różnica w wysokości łopatek
  •    Wyeksponowane lub asymetryczne żebra widziane z przodu lub z tyłu

Objawy skoliozy mogą przypominać inne wady kręgosłupa lub deformacje, lub mogą być wynikiem urazu lub infekcji. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia diagnozy.

Symptomy, które nie są zwykle związane z idiopatyczną skoliozą to bóle pleców, ból nóg, zmiany jelit i rejonów pęcherza. Jeżeli dana osoba doświadcza tego typu objawów, wymaga natychmiastowej dalszej diagnostyki medycznej przez lekarza w celu ustalenia przyczyny.