Promienie UV – pozytywne i negatywne skutki dla Twojej skóry

Po długiej zimie i nieco ponurej wiośnie, nareszcie czuć, że lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Spragnieni słońca cieszymy się z każdego promyka, który delikatnie ogrzewa naszą skórę. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy sezon letni, warto przypomnieć sobie, jaki wpływ na naszą skórę mają promienie UV.

 

Dlaczego nasza skóra potrzebuje słońca?

Profesor Michael Holick z Boston University School of Medicine w swojej książce zatytułowanej Zalety promieni UV twierdzi, iż nawet 95% witaminy D wytwarzane jest w naszym organizmie właśnie dzięki promieniom słonecznym.

Jego zdaniem wielu z nas cierpi na niedobór witaminy D, dlatego też obserwujemy coraz więcej zachorowań na depresję, osteoporozę, czy bóle mięśniowe. Co ciekawe, wyniki przeprowadzonych przez niego badań pokazują, iż aktywna forma witaminy D może zapobiegać niekontrolowanym podziałom komórek, co w efekcie chroni nas przed nowotworami. Wnioski z tych badań zostały poparte analizami NASA, gdzie na podstawie map z natężeniem promieniowania UV oraz danych dotyczących zachorowań w USA stwierdzono, że im dalej na północ, tym więcej diagnozuje się różnych typów nowotworów.

Inne badania z kolei dowodzą, że pod wpływem promieniowania UV wytwarzany jest również tlenek azotu, który po przedostaniu się do naczyń krwionośnych obniża ciśnienie tętnicze krwi, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Wpływ słońca na organizm człowieka stanowi przedmiot wielu ekspertyz podejmowanych przez współczesnych naukowców, z których większość jednak przestrzega przed negatywnymi skutkami wystawiania się na promienie słoneczne.

Musisz wiedzieć, że częste i długotrwałe opalanie…

  1. …przyspiesza starzenie się skóry.

Żadne z nas nie chce, aby jego ciało, a w szczególności twarz pokrywały zmarszczki, a to właśnie między innymi promienie UV sprawiają, że zniszczeniu ulegają włókna kolagenowe, powodując powstawanie zmarszczek. Czy warto zatem narażać młody i zdrowy wygląd skóry, dla ciemnobrązowej opalenizny, która przecież wychodzi już z mody i wygląda atrakcyjnie jedynie w naturalnej postaci?

  1. …uwydatnia i powoduje powstawanie nowych przebarwień na skórze

Szczególnie ostrożne w przypadku opalania powinny być osoby borykające się ze zmianami skórnymi w postaci trądziku. Zaleca się im codzienne stosowanie preparatów ochronnych, a w okresie letnim powinien to być filtr SPF 50.

  1. …może powodować groźny nowotwór

Czerniak to jeden z najgroźniejszych i najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Większość z nas przekonana jest, że powstaje on tylko w obrębie znamion barwnikowych, tymczasem może on również pojawić się w skórze niezmienionej, a jego rozwój następuje także w gałce ocznej i błonach śluzowych. W grupie ryzyka znajdują się nie tylko osoby, w których rodzinie zdiagnozowano nowotwór, ale również wszystkie te z jasną karnacją.

  1. …ma wpływ na układ immunologiczny

Z pewnością, myśląc o negatywnych skutkach promieniowania UV, układ immunologiczny to nie pierwsze, co przychodzi nam na myśl, a jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do zwiększonej liczby infekcji bakteryjnych, czy wirusowych, np. opryszczki.

Jedno jest pewne – promienie słoneczne nie zrobią nam krzywdy, jeśli będziemy rozważnie z nich korzystać. Pamiętajmy, że oprócz ładnego wyglądu, to tak naprawdę zdrowie powinno być dla nas priorytetem.