Pielęgnacja dostosowana do typu cery

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa zdrowego i młodego wyglądu. Kosmetyki należy dobierać z rozwagą, a obietnice producenta co do ich skuteczności, traktować z przymrużeniem oka. Przyjrzymy się dzisiaj wymaganiom poszczególnych typów cery oraz jej pielęgnacji w zależności od wieku osoby.

Pierwszym krokiem do zdrowej i zadbanej skóry jest odpowiednie rozpoznanie swojego typu cery. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje: suchą, normalną, mieszaną oraz tłustą. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie dobrać do naszej skóry odpowiednie kosmetyki i substancje odżywcze.

Najwięcej uwagi wymaga cera sucha, która starzeje się najszybciej. Już ok. 20 roku życia można zauważyć na twarzy pierwsze zmarszczki w okolicach oczu czy ust. Suchość skóry nie musi być wrodzona. Poprzez nieprawidłową pielęgnację i mycie twarzy wodą z mydłem możemy ją nabyć. Ten typ cery wymaga nie tylko dbania od zewnątrz, ale również wsparcia od środka organizmu – w postaci odpowiednich substancji odżywczych i witamin. Do swojego codziennego menu warto dodać witaminę B5 i siarkę. Nie można zapominać o jajkach, cebuli i melonie, a przede wszystkim odpowiednim nawodnieniu, czyli piciu minimum 2 litrów niegazowanej wody dziennie.

Gruba, błyszcząca i chropowata cera tłusta wolno się starzeje. Często pojawiają się na niej wypryski, zaskórniki i widoczne są pory. Ten typ skóry wymaga takiego dobrania kosmetyków, aby poradzić sobie z nadmiernym wydzielaniem sebum. Należy regularnie zmniejszać grubość warstwy rogowej, używać twardych, mocno złuszczających peelingów i nawilżać odpowiednio dobranymi kremami. Nie można zapomnieć o istotnym wpływie diety na wygląd naszej skóry. Tłusta cera potrzebuje błonnika i dużej ilości wody, która pomoże oczyścić ją z toksyn. Warto ograniczyć spożycie soli, a zamiast czerwonego mięsa zdecydować się na drób i soję. Istotnym składnikiem są oczywiście owoce i warzywa bogate w witaminy A, B i C, produkty pełnoziarniste oraz orzechy.

Cera mieszana to połączenie skóry suchej i tłustej. Charakteryzuje ją świecenie nosa, brody i czoła, czyli tzw. sfery T, przy czym policzki pozostają suche. Jest ona najtrudniejsza do pielęgnacji i wymaga używania kosmetyków do dwóch rodzajów cery. Osoby z tym rodzajem skóry powinny pamiętać o zrównoważonej diecie bogatej w warzywa, owoce i kiełki. Warto także pomyśleć o nawilżaczach powietrza do pomieszczeń, które pozwolą utrzymać odpowiednie nawilżenie wysuszonych partii skóry.

Z normalnym typem cery u osób dorosłych możemy się spotkać bardzo rzadko. Występuje ona zazwyczaj u dzieci, a wraz z upływem czasu przechodzi w cerę suchą, która wymaga odpowiedniego nawilżenia.

Dobór kosmetyków należy także uzależnić od wieku. Młoda skóra osób po 20. roku życia nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Należy pamiętać kilka podstawowych zasad, aby cieszyć się świeżą i zdrowo wyglądającą skórą. Używane kremy powinny zawierać witaminy E i C, a także karotenoidy i flawonoidy, które hamują reakcje rodnikowe w głębi skóry.

U osób po 30. roku życia najważniejsza jest lekka stymulacja skóry, ponieważ samo jej nawilżanie już nie wystarcza. Warto sięgać po kosmetyki, w składzie których znajdziemy substancje wzmacniające barierę lipidową, witaminy (A, E i C) oraz wpływające na odnowę naskórka. Można zdecydować się na zakup osobnych kosmetyków na dzień i na noc, a aby wzmocnić ich działanie stosować serum.

Skóra po 40-stce traci sprężystość. Jeżeli dotychczas nie był stosowany, w tym wieku warto zdecydować się na masaże twarzy, które można wykonywać w specjalistycznych salonach lub w domowym zaciszu, samodzielnie. Takie zabiegi widocznie poprawią elastyczność skóry. Zamiast inwazyjnych peelingów warto stosować maski z alg morskich, z płatów kolagenowych oraz kuracje ultradźwiękowe. Nie można zapomnieć o szyi i dekolcie, na które należy wklepywać kremy nawilżające bądź natłuszczające, w zależności od rodzaju cery.

Bardzo dojrzała skóra po 50. roku życia wymaga intensywnej pielęgnacji. Stosowane w tym wieku kosmetyki powinny być bogate w witaminę E, magnez i wapń, które wpłyną na elastyczność. Coraz powszechniej u osób z cerą dojrzałą stosuje się mikrodermabrazję. Doskonale działa ona na grubą skórę, powodując usunięcie martwych komórek z naskórka. Równie często stosowanym zabiegiem jest wykorzystanie fal dźwiękowych, które pomagają w ujędrnieniu skóry.

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest rozpoznanie typu cery i jej potrzeb, a także świadomość, że wygląd skóry zależy nie tylko od stosowanych zewnętrznie kremów, ale także od tego, co znajduje się a naszym codziennym menu.