Od czego zależy czas trwania terapii logopedycznej?

Rodzice dzieci, u których występują zaburzenia mowy, decydując się na wizytę u logopedy, zadają sobie podstawowe pytanie – jak długo zajmie logopedzie całkowite skorygowanie wady wymowy? Niemożność poprawnego wysławiania się może skutkować niechęcią do komunikacji werbalnej co sprawi, że dziecko zamknie się w sobie oraz będzie czuło samotne i wykluczone przez środowisko rówieśnicze. Chcąc temu zapobiec, rodzice powinni jak najszybciej udać się do specjalisty.

Długość terapii zależy od kilku czynników i dopiero po ich uwzględnieniu można określić przypuszczalny czas trwania terapii logopedycznej.

Główne kryterium stanowi rodzaj wad i zaburzeń mowy, z jakim zmaga się dziecko. Każde z nich wymaga innego wkładu pracy ze strony dziecka i determinuje przewidywany termin zakończenia terapii.

Drugim czynnikiem mającym wpływ na czas terapii jest poziom zaawansowania zaburzeń mowy. Te same zaburzenia i wady nigdy nie przebiegają identycznie u każdego dziecka – czasem wady są łagodne, a czasami wymagają długoletniej terapii.

Trzecią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są zaburzenia zachowania. Mogą one w znaczący sposób spowolnić przebieg skutecznej terapii logopedycznej. Kolejnym ważnym czynnikiem są kompetencje logopedy. Warto przed umówieniem się na wizytę przeczytać opinie pacjentów, na przykład na portalu ZnanyLekarz.pl. Pozwoli to wybrać odpowiedniego specjalistę dla dziecka, uniknąć kosztownej pomyłki i odpowiednio skrócić okres terapii.

Ostatnim, lecz z pewnością nie mniej ważnym uwarunkowaniem czasu trwania terapii logopedycznej jest stopień zaangażowania rodziców w terapię. Na pierwszych sesjach, logopeda wypracowuje z dzieckiem określony plan zadań obowiązujący na kolejnych spotkaniach, dlatego udział rodziców nie jest wymagany. W późniejszym czasie specjalista przekazuje im zalecenia odnośnie ćwiczeń, które należy wykonywać w domu pomiędzy sesjami terapeutycznymi. Wystarczą już trzy sesje domowe z rodzicami tygodniowo, by znacznie poprawić tempo terapii.

Obok czynników obiektywnych, na które rodzice nie mają wpływu są też takie, gdzie prawidłowa decyzja rodziców może zaważyć na efektach terapii. Dobór odpowiedniego specjalisty i udział rodziców w leczeniu dziecka to te elementy, na które rodzice mają największy wpływ, zatem warto się zaangażować, by skuteczna terapia trwała krócej.