Jak rozpoznać objawy zawału serca?

Aż 25% wszystkich zgonów w Stanach Zjednoczonych spowodowanych jest zawałem serca. Przewyższa to liczbę osób umierających na raka, co obecnie czyni zawał serca najgroźniejszą chorobą cywilizacyjną. Głównymi przyczynami ataku serca są: wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu oraz palenie tytoniu.

Oto czynniki, które według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób zwiększają ryzyko wystąpienia zawału:

  • cukrzyca
  • nadwaga i otyłość
  • zła dieta
  • brak aktywności fizycznej
  • nadużywanie alkoholu.

Około 50% zawałów serca ma miejsce poza szpitalem, dlatego ich stosunkowo wczesne wykrycie zwiększa szanse na przeżycie. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w 2005 roku, 92% pacjentów dotkniętych zawałem serca zauważyło u siebie ból w klatce piersiowej jako symptom. Tylko 27% z nich miało świadomość głównych objawów zawału serca i konieczności wezwania pomocy.

Oto główne objawy zbliżającego się ataku serca, na które należy zwrócić uwagę:

Dyskomfort w klatce piersiowej

Jest jednym z najbardziej popularnych objawów i może przybierać różną postać. Niektórzy odczuwają ucisk w klatce piersiowej, inni pieczenie lub kłucie. Ból może pojawić się zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w czasie wypoczynku. Jeśli poczujesz jakiekolwiek niepokojące uczucie w klatce piersiowej, bez wahania udaj się do lekarza.

Pamiętaj, że problemy z sercem mogą występować również, bez typowego dla zawału serca bólu w klatce piersiowej. Jest to szczególnie często spotykane wśród kobiet.

Uczucie zmęczenia

Nagłe uczucie zmęczenia bez widocznych przyczyn może zwiastować zawał. Gdy tętnice zaczynają się kurczyć, serce musi ciężej pracować, co czyni, nawet tak proste czynności, jak wchodzenie po schodach, niezwykle wyczerpującymi. Odczuwamy wtedy potrzebę większej ilości snu oraz nieustanną chęć drzemania w ciągu dnia.

Przewlekłe objawy przeziębienia

Nieustępujące objawy przeziębienia mogą oznaczać pogorszenie się kondycji serca. Podczas gdy serce stara się nadążyć z pompowaniem krwi do ciała, przedostaje się ona stale z powrotem do płuc. Należy wówczas szczególnie obserwować wydzielinę płucną, która jest produktem ubocznym tego procesu i może przybierać barwę białą lub różową.

Opuchlizna

Podczas gdy serce zmaga się z pompowaniem krwi do całego ciała, żyły zwiększają się, powodując efekt opuchlizny. Najczęściej obrzęk występuje na nogach, stopach i kostkach ze względu na ich bliskość od serca. Można również zaobserwować sinoniebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych, występujące często w okolicach ust lub kończyn.

Zawroty głowy

Spowodowane są niedotlenieniem mózgu. Oznacza to, iż z powodu wadliwej pracy serca, spowalnia się cyrkulacja krwi w organizmie i mózg nie otrzymuje właściwej dawki tlenu. Przy częstych zawrotach głowy, należy niezwłocznie zasięgnąć porady medycznej. Ważne jest, aby w tym czasie pod żadnym pozorem nie prowadzić pojazdu.

Płytki oddech

Serce i płuca wspólnie pracują nad tym, aby dostarczyć organizmowi wystarczająca ilość tlenu. Trudności w oddychaniu mogą wynikać z braku odpowiedniego przepływu krwi w płucach, za który odpowiedzialne jest serce.

Jeśli zauważyłeś u siebie lub u kogoś z bliskich osób, jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, oto co powinieneś zrobić…

Przede wszystkim jak najszybciej udaj się do lekarza! Pacjenci bagatelizują większość objawów, co jest z ich strony wielkim zaniedbaniem i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie zaleca się prowadzenia pojazdu w trakcie występowania objawów, dlatego najlepiej zadzwonić po pomoc. W karetce znajduje się odpowiedni sprzęt niezbędny do udzielenia natychmiastowej, niezbędnej pomocy. Zaleca się także, zażycie aspiryny w celu zahamowania zdolności płytek krwi do tworzenia skrzepów.